Darsonval (Derma wand) i darsonwalizacja

darsonval derma wand
Darsonval (Derma wand) jest to urządzenie często stosowane przez kosmetyczki w celu dezynfekcji skóry po wykonywanym uprzednio oczyszczaniu mechanicznym. Darsonval posiada silne działanie bakteriobójcze i rozgrzewające (pobudzające mikrokrążenie), a także przyspiesza gojenie się skóry po usuniętych zmianach trądzikowych. Wykonywanie zabiegu darsonwalizacji jest bardzo proste, a samo urządzenie jest dosyć tanie i bardzo szybko się zwraca. Koszt urządzenia to 150-200 zł, natomiast pojedynczego zabiegu u kosmetyczki: ok. 15 zł.

Oczywiście samo stosowanie darsonwalizacji nie wyleczy nas z trądziku, ale na pewno wspomoże walkę z nim.

Jak działa Darsonval?
Nazwa Darsonval pochodzi od rodzaju wykorzystywanych przez to urządzenie prądów d’Arsonvala o wysokiej częstotliwości (300 do 500 kHz). Prądy te w zetknięciu ze skórą oddziałują w korzystny sposób na naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe w skórze. Podczas kontaktu ze skórą oprócz wyładowania elektrycznego, które widzimy gołym okiem (kolorowa iskra między końcówką a skórą) wytwarzany jest również ozon o silnych właściwościach dezynfekujących i bakteriobójczych (hamuje rozwój bakterii).

Kiedy stosować darsonwalizację?
Tak jak pisałam w pierwszym akapicie, prądy d’Arsonvala są stosowane w gabinetach kosmetycznych po wykonanym zabiegu oczyszczania skóry w celu jej dezynfekcji. Producent podkreśla wręcz, że jest to skuteczna metoda leczenia trądziku ze znakomitymi rezultatami w redukcji zmian i przyspieszeniu ich gojenia. Co więcej, efekty zabiegów są widoczne już w pierwszych dniach stosowania. Tutaj wtrącę moje trzy grosze i dorzucę własną opinię na temat stosowania Darsonvala w kuracji antytrądzikowej. Z mojego doświadczenia wiem, że jest to urządzenie bardzo przydatne u każdego, kto boryka się ze zmianami – tymi dużymi i małymi. Jednakże nie wyleczy nam ono trądziku do zera – tutaj piszę o osobach takich jak ja borykających się z trudnym trądzikiem, którego leczenie wiąże się ze stosowaniem kuracji farmakologicznej (w tym np. kuracja izotretynoiną). W przypadku łagodnych postaci trądziku podejrzewam, że jest możliwa praktycznie całkowita redukcja zmian trądzikowych przy pomocy Darsonvala bez stosowania doustnych środków. Oczywiście z pełną, odpowiednią pielęgnacją skóry. Kiedy ja stosuję darsonwalizację? Wtedy, gdy pojawi mi się na twarzy pojedynczy nieprzyjaciel. Traktuję go wtedy regularnie takim prądem. Jeśli nie zniknie sam to bardzo szybko się wysusza, dojrzewa i łatwiej to miejsce oczyścić. Po oczyszczaniu przez kolejne 2-3 dni wykonuję zabieg darsonwalizacji i ślad po nim znika ;) Czasami po wykonanym peelingu enzymatycznym stosuję darsonwalizację na całej twarzy (ok. 5 minut) i dopiero nakładam krem. Skóra jest odświeżona i faktycznie przez dłuższy okres czasu nie pojawiają się na niej żadne zmiany. Ważne jednak, aby Darsonval był stosowany regularnie i zgodnie z instrukcją (wytwarzamy prąd maksymalnie przez 10 sekund w jednym obszarze/miejscu).

Kiedy jeszcze oprócz trądziku możemy stosować Darsonval?
Kolejnym powodem dla którego warto kupić własny Darsonval jest fakt, iż możemy go stosować w wielu innych sytuacjach. Między innymi podczas stosowania ampułek skórę. Po ich wchłonięciu, gdy skóra jest sucha stosujemy darsonwalizację, aby zwiększyć absorbcję (wchłanianie, wnikanie przez skórę) składników aktywnych zawartych w kosmetyku. Darsonval poprawia również ukrwienie naskórka i głębiej położonych tkanek, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona, a tym samym bardziej promienna.

Darsonwal przeciwdziała również procesowi wypadania włosów, jest skuteczny w leczeniu łupieżu i łojotoku. Wytwarzane podczas zabiegu prądy d’Arsonwala działają na zakończenia nerwowe w skórze, co powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych i poprawę ukrwienia skóry głowy. Przyczynia się to do lepszego odżywienia cebulek włosów oraz pobudzenia mieszków włosowych. Dzięki temu włosy są mocniejsze i zdrowsze. Podobnie jak w przypadku skóry twarzy, warto przed zabiegiem darsonwalizacji nałożyć na włosy ampułkę ze składnikami wzmacniającymi, aby przyspieszyć ich absorbcję i zwiększyć odżywienie skóry głowy i cebulek włosów. Natomiast wytwarzany dodatkowo ozon zdezynfekuje skórę, co jest bardzo ważnym elementem kuracji przeciwłojotokowej oraz przeciwłupieżowej.

Na koniec kilka praktycznych uwag:) Podczas wykonywania zabiegu czuć specyficzny zapach. Jest to właśnie zapach wydzielającego się ozonu. W zestawie mamy do wyboru cztery różne końcówki.

darsonval derma wand

Każda z nich ma inne zastosowanie:
1. Grzybek: powierzchownie dezynfekuje skórę i obkurcza rozszerzone pory. Tę końcówkę stosuję po wcześniejszym peelingu, do odkażenia całej skóry twarzy.
2. Łyżka oraz „J”: obie końcówki stymulują cyrkulację krwi i metabolizm, zwiększają przenikanie aplikowanego kosmetyku/serum. Końcówka „J” jest do trudno dostępnych miejsc i jeszcze nie zdarzyło mi się z niej korzystać. Natomiast łyżkę stosuję na pojedyncze zmiany.
3. Grzebień: oddziałuje na skórę głowy, zamyka łuski włosów. Tę końcówkę stosuję przy kuracjach na włosy, zazwyczaj po uprzednim nałożeniu ampułki i dokładnym wysuszeniu włosów.

Poniżej 3 końcówki, które stosuję:)

darsonval derma wand końcówki

2 thoughts on “Darsonval (Derma wand) i darsonwalizacja

 • 28 listopada 2017 at 03:16
  Permalink

  Witam
  Mam założoną koronę zęba czy jest to przeciwwskazanie do stosowania derma wang na skórę głowy. Mam ŁZS i wypadają włosy?

  Reply
  • 30 listopada 2017 at 19:18
   Permalink

   Witam, to zależy z czego wykonana jest korona. W przeciwwskazaniach do stosowania Darsonala wymienione są metalowe implanty. Korona może być wykonana z metalu. Proszę się upewnić. Jeśli jest to inny materiał, nie widzę przeciwwskazań do użycia Darsonvala. Szczególnie, że na pewno sprawdzi się przy ŁZS i wypadaniu włosów :)
   Pozdrawiam, K.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *