Jak usunąć zaskórniki otwarte (wągry)?

jak usunąć zaskórniki otwarte (wągry)

Cera łojotokowa (trądzikowa) charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum (łoju) przez gruczoły łojowe. Głównym czynnikiem wpływającym na aktywność gruczołów łojowych jest gospodarka hormonalna organizmu. Hormonem odpowiedzialnym za stymulację gruczołów łojowych jest aktywna forma testosteronu, tj. dihydrotestosteron. Nadmierne wydzielanie sebum sprzyja rozwojowi bakterii bytujących na powierzchni skóry: Propionibacterium acnes, Propionibacterium granulosum, Propionibacterium parvum, Staphylococcus albus, a także drożdży (Pityrosporum ovale). Mikroorganizmy te przekształcają lipidy (tłuszcze), zawarte w sebum, do wolnych kwasów tłuszczowych, estrów i aldehydów (elementów składowych tych tłuszczy), które wywołują podrażnienia skóry i prowadzą do stanów zapalnych. Do istotnych problemów związanych z trądzikiem zaliczamy także zaskórniki (otwarte i zamknięte). Ich powstawanie jest związane z nadmierną produkcja zrogowaciałych komórek wokół ujść gruczołów łojowych (przy normalnej produkcji komórek zrogowaciałych są one złuszczane stopniowo i nie dochodzi do ich akumulacji) Ich nadmiar na powierzchni skóry wraz z nadmiarem sebum prowadzi do zablokowania ujść mieszków włosowych. Zaskórniki zamknięte są białe, natomiast zaskórniki otwarte (potocznie wągry) są białe w części nie mającej styczności z tlenem, a na powierzchni skóry przybierają czarną barwę, na skutek zachodzącej reakcji utleniania. Zaskórniki otwarte to również problem osób, których cera jest mieszana i lubi się przetłuszczać w tzw. strefie T.

Maseczka, o której Wam dzisiaj napiszę rewelacyjnie radzi sobie z zaskórnikami otwartymi (z czarnymi główkami). Najbardziej upodobały sobie nos i ochoczo tworzą tam obozy. Jak się ich pozbyć? Bardzo prosto. Sposób jest niedrogi, prosty i naprawdę skuteczny. Znalazłam go 100 lat temu na jakimś forum. Jedynym składnikiem maseczki jest maść ichtiolowa, którą możemy kupić w każdej aptece za dosłownie 3 zł. Jej składnik aktywny (ichtiol) wykazuje działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne. Dodatkowo ułatwia odchodzenie ropy. Dzięki właśnie tej aktywności maść ichtiolowa „wyciąga” zaskórniki z porów w skórze. Jednak skórę trzeba najpierw dobrze przygotować.

Co będzie nam potrzebne do wykonania całego „zabiegu”?

– płyn, żel, mleczko do oczyszczenia twarzy z makijażu i zanieczyszczeń, które zgromadziły się na naszej skórze,
– wrzątek,
– głęboki talerz/miska,
– ręcznik,
– zielona herbata,
– maść ichtiolowa,
– waciki,
– Afronis lub inny płyn do przemywania skóry na bazie alkoholu,
– nawilżający, lekki krem.

Jak wykonać cały „zabieg”?

1. Na początku bardzo dokładnie oczyszczamy skórę.
2. Przygotowujemy tzw. „parówkę” (napar), czyli do głębokiego talerza wsypujemy 2 łyżeczki zielonej herbaty i zalewamy ją wrzątkiem. Nakrywamy głowę ręcznikiem i pochylamy się nad miską z naparem przez ok. 10-15 minut. Ważne, aby dobrze uszczelnić ręcznik. Wtedy mamy pewność, że ciepło nam nie ucieka. „Parówka” z zieloną herbatą rozmiękczy skórę i otworzy pory. Dzięki temu zaskórnikom łatwiej będzie wydostać się na zewnątrz. Dodatkowo zielona herbata ma właściwości bakteriostatyczne, nawilżające i łagodzące.
3. Następnie delikatnie osuszamy skórę ręcznikiem i na skórę z zaskórnikami (np. nos)nakładamy grubą warstwę maści ichtiolowej. Pozostawiamy na skórze przez co najmniej 1 godzinę.*
4. Ściągamy maść wacikiem mocno dociskając go do skóry.
5. Następnie odtłuszczamy skórę przecierając ją wacikiem nasączonym Afronisem.
6. Przemywamy twarz zimną wodą, aby zamknąć otwarte pory.
7. Na skórę nakładamy krem.

Taki zabieg wystarczy powtórzyć 2-3 razy w odstępie kilkudniowym, aby pozbyć się całkowicie zamkniętych zaskórników.

*Polecam maseczkę wykonywać np. podczas sprzątania. Możemy wtedy ją trzymać na buzi dłużej niż 1 godzinę. Efekt jest wtedy dużo lepszy. Ponadto maść ichtiolowa ma kolor brunatny i trzeba bardzo uważać, aby nic nie pobrudzić. Ma ona również niezbyt przyjemny zapach, ale można się przyzwyczaić :) Działa cuda!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *