Szare kluchy

kluski kładzione ziemniaczane

Nie wiem czy wiecie, ale szare kluski (szare kluchy, kluski kładzione) podawano już w XIX wieku, kiedy to w Wielkopolsce popularnym składnikiem każdej potrawy stał się ziemniak (poznańska pyra).

Przepis na szare kluski pojawił się w książkach kucharskich już na początku XX wieku, m.in. w Najnowszej kuchni Marty Norkowskiej z 1918 roku i w książce Dobra Gospodyni, czyli podręcznik kucharski dla polskiego domu z 1933.

Szare kluchy to tradycyjne danie kuchni wielkopolskiej – kluski przygotowywane ze startych, surowych ziemniaków, mąki pszennej i jajek. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznej barwy, jaką nadaje im główny składnik, czyli ziemniak.

Składniki:

1 kilogram ziemniaków (lepsze będą stare ziemniaki)

1 szklanka mąki pszennej

4 jajka

sól

Kluski kładzione ziemniaczane

  1. Przygotowanie potrawy rozpoczynamy od obrania i starcia ziemniaków na najmniejszych oczkach tarki.
  2. Solimy starte ziemniaki szczyptą soli i odstawiamy na 15 min.
  3. Odsączamy sok z ziemniaków.
  4. Mieszamy starte, surowe ziemniaki z mąką pszenną i jajkami.
  5. Gotujemy w garnku lekko osoloną wodę, a następnie masę na kluski zrzucamy łyżką (bezpośrednio z miski lub z pokrywki garnka) na osolony wrzątek.
  6. Kluski gotujemy 2-3 min od momentu ich wypłynięcia.

Otrzymane  kluski są szare, mają nieregularny kształt oraz zbitą, półtwardą konsystencję. Podaje się je zazwyczaj wymieszane z podsmażoną na maśle lub oleju drobno pokrojoną cebulką. W mojej kuchni szare kluchy podaję z sosem grzybowym (kurkowym, z podgrzybków).

Tradycyjnym dodatkiem do szarych klusek jest zasmażana kapusta kiszona :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *